Daniel Křetínský chce rozšířit mediální impérium

Vydavatel Telegraphu se dostal do finančních problémů a letos v červnu nad ním převzala kontrolu banka Lloyds ve snaze domoci se alespoň části více než miliardového dluhu. Dražba naplánovaná na následující týdny by měla vynést nejméně půl miliardy liber.

Kromě Křetínského projevily zájem o vstup do Telegraphu další dvě společnosti včetně vydavatele bulvárního britského listu Daily Mail.

Financial Times se na základě informací lidí obeznámených se situací domnívají, že Křetínský nebude usilovat o zisk většiny v Telegraphu, nýbrž podpoří nabídku jiné strany a nechá si minoritní podíl. Majitel EPH to nechal bez komentáře.

„Nic, co nakupujeme nebo prodáváme, ze zásady nekomentujeme,“ sdělil mluvčí Křetínského holdingu Daniel Častvaj.

Menšinový podíl v Telegraphu by odpovídal trajektorii vstupu do jiného vlivného deníku na druhé straně kanálu La Manche. V roce 2018 se Daniel Křetínský stal menšinovým akcionářem ve francouzském listu Le Monde, kde vlastní okolo 17 procent.

Svůj záměr tehdy vysvětloval jako snahu pomoci zadluženému médiu, jehož existenci označil za důležitou pro kultivaci liberální demokracie ve Francii.