Jak zvládnout výpověď v zaměstnání poradí pracovní portál 123jobs.cz

Výpověď je zkušenost, která téměř každého minimálně zamrzí. Většinu však zasáhne, sníží sebevědomí, donutí k určité reflexi – zkrátka je dosti zásadní.

Mísí se v nás strach, pochybnosti, smutek, zmatení a velký otazník, jak pokračovat dál – zejména když jsme na jednom pracovním místě strávili mnoho let a očekávali stabilitu.

Tento konec jedné pracovní smlouvy však lze zvládnout s grácií a nadějí na lepší zítřky. Jak se k tomuto životnímu zlomu tedy postavit konstruktivně?

  1. Dovolte si zklamání

Někdy jsme na sebe moc přísní a chceme vše zvládnout s chladnou hlavou. Emoce ale k lidskému životu patří a zejména ty intenzivní nám mohou velmi pomoci zpracovat náročné situace.

Proto si na určitou dobu povolte neomezený smutek, vztek, rozčarování a jiné pocity, jakkoli by se zvenčí mohly zdát iracionální a dětinské. Pročistí vám to hlavu a budete pak schopni vše uzavřít a začít novou kapitolu.

  1. Nespěchejte na sebe

Jestli můžete, odpočiňte si na nějaký čas od povinností. Travte čas v přírodě, přemýšlejte, buďte v tichu, zapisujte si své myšlenky a postřehy. Ne každý si takový terapeutický čas může dovolit, pokud však do nové práce není nutné spěchat, važte si dní plných zdánlivého nicnedělání.

Načerpáte energii, uděláte mezeru mezi dvěma etapami a budete mít možnost investovat síly do hledání nového zaměstnání.

  1. Zpříjemněte si hledání

Když hledat začnete, budete nejspíš lehce nervózní z každého e-mailu a telefonátu, neměníte-li místo již po desáté.

Vymyslete tedy, jak se odměníte anebo jak budete trávit čas po vyřízení povinností spojených s hledáním práce na pracovních portálech a vybírejte mezi nabídkami inzerce práce zdarma. Může jít o běh na dlouhou trať, a tak se jednoznačně vyplatí šetřit se a doplňovat své energetické zásoby již průběžně.

Až budete chodit na pohovory a nastoupíte do nové práce, budete za to zpětně velice vděční.