Nejvíce hodin týdně v EU pracují Řekové, nejméně Nizozemci

Průměrná týdenní pracovní doba v Evropské unii trvá 37,5 hodiny. Nejdéle pracují Řekové (41 hodin), nejkratší dobu v práci tráví v průměru Nizozemci (33,2 hodiny). Češi za týden v průměru odpracují 39,8 hodiny. Vyplynulo to z nově zveřejněných údajů unijního statistického úřadu Eurostat za rok 2022.

Kromě Nizozemců pracují v Evropské unii v průměru nejkratší dobu ještě Němci (35,3 hodiny) a Dánové (35,4 hodiny). Mezi jednotlivými státy nynější sedmadvacítky jsou přitom výrazné rozdíly.

List The Brussels Times k tomu napsal, že zjištění Eurostatu kontrastují s některými oblíbenými předsudky. Kromě Řeků podle zjištění statistiků pracují nejdelší dobu ještě Poláci (40,4 hodiny), Rumuni (40,2 hodiny) a Bulhaři (40,2 hodiny). Statistika nicméně nevypovídá nic o produktivitě práce.

Údaje se týkají zaměstnanců ve věku 20 až 64 let. Pokud jde o srovnání s předchozími lety, průměrný počet odpracovaných hodin týdně v EU klesl od roku 2008 o 48 minut. Právě v tomto roce začal Eurostat tyto údaje poprvé shromažďovat.